در باره ما

معرفی استان :

استان قم تقریباً درمرکز ایران قرار دارد واز نظر جغرافیایی بین 50 درجه و 6 دقیقه تا 51 درجه و 58 دقیقه در ازای خاوری و 34 درجه و 9 دقیقه تا 34 درجه و 11 دقیقه پهنای شمالی واقع شده است. استان قم از طرف شمال به استان تهران، از شرق به استان سمنان، از جنوب به استان اصفهان و از طرف جنوب غربی تا شمال غربی به استان مرکزی محدود می‌باشد که این مقدار 7% درصد از مساحت کل کشوررا شامل می‌شود. . ارتفاع مرکز شهرستان از سطح دریا 928 متر و ارتفاع بلندترین نقطه استان،‌در مناطق کوهستانی، 3330 متر ارتفاع و پست‌ترین نقطه آن در حاشیه دریاچه نفک قم حدود 700 متر است.

استان قم به دلیل ارتفاع اندک، بارش ناچیز، اقلیم نامساعد و زمین‌های شور، بخشی از کویر مرکزی ایران به شمار می‌رود.

  از نظر کشاورزی استفاده از زمین، مطلوبیت چندانی ندارد. با توجه به دما و آب و هوای این استان ماههای اردیبهشت، خرداد، شهریور و مهر مناسب‌ترین زمان برای سفر به استان قم است. میزان درجه حرارت در ماه‌های یاد شده، بین 20 و 25 درجه سانتیگراد است. آب و هوای قم بدلیل نزدیکی به منطقه بیابانی مرکز ایران، در طبقه‌بندی اقلیمی کشور در زمره آب و هوای نیمه بیابانی جزو اقلیم کویری و خشک محسوب می‌شود. تابستانهای آن گرم و خشک و زمستان‌‌های آن کم و بیش نیمه بیابانی می باشد.این استان مناطق خوش آب و هوایی اطراف شهر قم وجود دارد که برخوردار از آب و هوای سرد کوهستانی بوده و محل مناسبی برای گذران تعطیلات و ایام گرم سال می‌باشد

دریاچه نمک قم در واقع بخشی از کویر نمک ایران است که در شرق قم قرار دارد . دریاچه نمک تنها در فصل زمستان دارای آب است و در فصل تابستان به جای آب ، ورقه های نمک در آن جلب نظر می کند . شکل هندسی نمک های پف کرده در این دریاچه به خصوص به هنگام طلوع و غروب خورشید ، مناظر دیدنی و زیبایی را برای بازدیدکنندگان به تصویر می کشد .

 

 

 

عنوان

شرح

مساحت استان

11238 کیلومتر مربع 7% مساحت کل کشور

تعداد فرمانداری

1

تعداد شهرهای استان

6 شهر (قم، جعفریه ، دستجرد ، سلفچگان ، قنوات و کهک )

تعداد بخش های استان

5 بخش (مرکزی، جعفرآباد،خلجستان، کهک و سلفچگان)

تعداد دهستان های استان

9 دهستان (قمرود و قنوات {مرکز}، جعفرآباد{جعفرآباد}، دستجرد و قاهان {خلجستان} و کهک و فردو {کهک}

تعداد آبادی دارای سکنه

224 آبادی

جمعیت استان

1321000 نفر

ضریب شهرنشینی

95.2

تعداد خانوار

394000

 

استان قم در مسیر حدود17 استان کشور قرارگرفته است و براساس آخرین تقسیمات کشوری این استان دارای یک شهرستان و 5 بخش می‌باشدبه شرح ذیل می باشد:

کهک : یکی از بخشهای استان قم است که در جنوب این استان قرار دارد و فاصله ی مرکز بخش (کهک) تا قم 30 کیلومتر است. سابقه ی بخشداری کهک به بیش از 70 سال می رسد و از نظر جمعیت بعد از بخش مرکزی در مکان دوم قرار دارد. این بخش دارای دو دهستان کهک و فردو و 18 روستا است. به غیر از مناطق ییلاقی، وجود آثار متنوع در منطقه نشان از قدمت و پیشینهتاریخی وفرهنگی شهرکهک دارد وهریک عامل مهمی برای جذب گردشگران وزائران است.

خلجستان: با مرکزیت دستجرد، یکی دیگر از بخشهای استان قم است که در جنوب این استان قرار دارد و فاصله مرکز آن تا شهرستان قم 55 کیلومتر است. این بخش دارای دو دهستان (دستجرد و قاهان) و 64 آبادی است. محور فعالیتهای اقتصادی مردم منطقه کشاورزی و بیشتر به صورت کاشت درختان سردسیری و انواع صیفی جات است. به غیر از کشاورزی مراکز اقتصادی دیگری نظیر ناحیه ی صنعتی خلجستان، دامداری صنعتی و سنتی، وجود بیش از 100 واحد مرغداری و گلخانه ی کوثر با 27 واحد فعال در زمینی به وسعت 220 هکتار از دیگر منابع اقتصادی منطقه است.

جعفرآباد : جعفرآباد یکی از بخشهای استان قم می باشد و مرکز آن شهر جعفریه در 35 کیلومتری شمال غربی قم است . این بخش در مسیر راه ارتباطی استانهای غربی و مرکزی کشور قرار دارد. از جاذبه های طبیعی این بخش، روستاهای خوش آب و هوای طغرود، دولت آباد و گلستان را می توان نام برد.

سلفچگان :بخش سلفچگان یکی از بخشهای قم می باشد که حدود 10 هزار نفر جمعیت و تا مرکز شهرستان 40 کیلومتر فاصله دارد. این بخش دارای دو دهستان راهجرد و نیزار می باشد.بخش سلفچگان با داشتن منطقه ی ویژه ی اقتصادی و شهرک صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار است. در این منطقه که حدود 2 هزار هکتار وسعت دارد، بیش از 60 کارخانه و بخشهای اقتصادی فعالیت می کند.

قنوات : یکی از دو شهر بخش مرکزی است که در 8 کیلومتری شمال غربی شهر قم واقع شده است. یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی قنوات را می توان کویر عنوان کرد که علاقه مندان فراوانی را به سوی خود جلب می کند

راه‌های مهم شهرستان قم عبارتند از: 1- بزرگراه قم تهران به طول 145 کیلومتر 2- جاده قم تهران 135 کیلومتر 3- بزرگراه قم کاشان به طول 103 کیلومتر 4- راه اصلی قم سلفچگان به طول 40 کیلومتر.

 

منطقه قم از نظر موقعیت پخش فرآورده های نفتی:

 

منطقه قم یکی از مناطق 37 گانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌باشد که در سال 1320 تأسیس شده است .

مأموریت اصلی شرکت ، دریافت ، نگهداری، توزیع و فروش فرآورده‌های نفتی در حال حساس‌ترین مرکز سیاسی و اجتماعی و بزرگترین مرکز حوزوی ، فرهنگی و مذهبی کشور می‌باشد. حوزه فعالیت این منطقه علاوه بر استان قم تأمین فرآورده‌های نفتی شهرستانهای ساوه، دلیجان، محلات از استان مرکزی و کاشان از استان اصفهان و همچنین گازمایع شهرستان آشتیان از استان مرکزی می‌باشد. که با بهره گیری از کلیه امکانات و مهارت گوناگون بویژه سرمایه با ارزش نیروی انسانی و با 56 کارمند ستادی و 92 نیروی عملیاتی و ابزار و مصالح و سایر توانمندیها در چهارچوب اصول و موازین و در قالب خط مشی ها و سیاست کلی دولت و وزارت نفت و متناسب با نیازهای فعلی و آینده مراکز و بخش های گوناگون مصرف فعالیت می نماید.

تأمین فرآورده‌های عمده مورد نیاز منطقه شامل بنزین موتور، نفت سفید و نفتگاز از طریق دو رشته خط لوله 10" اهواز/ اراک / قم و خط لوله 16" اهواز/ اراک/قم حدود 129 کیلومتر با قدرت اتصال به ترتیب 1/8 معادل 51 هزار بشکه و 7/12 معادل 8 هزار بشکه در روز و نفتکوره آن از مناطق اراک، اصفهان و تهران و بنا به شرایط و ضرورت گا‌ها" توسط نفت‌کش و از مبادی اصفهان- ‌اراک-ری و سایر مناطق (برحسب ضرورت) صورت می‌پذیرد ؛ همچنین بنزین سوپر از مناطق تهران ، اصفهان و اراک با نفتکش (برحسب ضرورت) صورت می‌گیرد. فرآورده‌های ویژه مورد نیاز استان نیز از طریق خرید از بورس و از تولیدات شرکتهای پالایش نفت اصفهان، شیراز،‌تبریز، آبادان و ... تأمین می‌گردد.

این منطقه دارای یک انبار و یک ناحیه (ناحیه مرکزی) می باشد. کار دریافت، انبارش، نگهداشت و ارسال فرآورده های نفتی قابل عرضه توسط شرکت ملی پخش را از طریق انبار نفت شهید زین الدین به وسعت 45 هکتار و ظرفیت ذخیره سازی170 میلیون لیتر فرآورده های بنزین ، نفت سفید و نفت گازو ناحیه مرکزی به مجاری عرضه و مصرف کنندگان انجام می دهند.

اهم اقدامات :

الف: نگهداشت وصیانت ازتاسیسات نفتی شامل انبار نفت ، جایگاههای عرضه موادنفتی،جایگاههای CNG ،تاسیسات گاز مایع  وهمچنین نظارت درنگهداشت وتعمیرات سایرمجاری عرضه اختصاصی

ب)تامین سوخت(انواع مایعات نفتی وگازمایع )دربخشهای کشاورزی ،صنعتی ،مسکونی خدماتی دربخش های در(بخشهای شهری وروستایی)

ج)نظارتهای لازم درزمینه کمی وکیفی درعرضه موادنفتی و نظارت وکنترل مستمرجهت جلوگیری ازعرضه موادنفتی خارج ازشبکه های توزیع

ه)رسیدگی مستمر درخصوص برآوردنیازهای واقعی تمامی مصرف کنندگان عمده وجزء موادنفتی

و)توسعه مجاری عرضه سوخت باتوجه به روند مصرف ونیازواقعی

ز)رعایت گسترش بهداشت ایمنی ومحیط زیست HSE

 

تماس با ما:

قم ، خیابان امام خمینی ، جنب پمپ بنزین ، شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی منطقه قم

مرکز تلفن :                       36623212-025

تلفن کنترل نظارت:              36620877               

تلفن روابط عمومی:             36616579  
صندوق پستی :                 3516-37185
شماره فاکس :                   36619968
آدرس ایمیل :                    QOM.NIOPDC@GMAIL.COM
آدرس کانال های ما در شبکه های اجتماعی :

soroosh

سروش :                      QOM.NIOPDC@                                 

   eta

ایتا :                               Qom_niopdc@