در باره ما


معرفی استان قـــــم

 

 از نظر موقعیت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی:

استان قم به لحاظ اینکه بزرگترین مراکز تحصیل علوم دینی و مرقد مطهر حضرت معصومه (س) را در خود جای داده بعنوان مهمترین مرکز جهان تشیع مطرح و نیز حضور طلبه های خارجی از 75 کشور جهان در استان وجود دفاتر و بیوت مراجع عظام و دفتر مقام معظم رهبری و تردد رؤسای محترم قوای سه گانه و نمایندگان ایشان سبب شده از نظر سیاسی نیز از حساسیت بالایی برخوردار بوده و موجب گردیده وجهه سیاسی اجتماعی و فرهنگی استان قم را از سایر استانها متمایز نماید و به همین دلیل فعالیت ارگانها در این استان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. کما اینکه نوعا رجال سیاسی مذهبی مراودات علمی با حوزه‌های علمیه قم داشته یا تحصیل کرده قم بوده و شکل گیری شخصیت سیاسی مذهبی آنان در این استان صورت گرفته است. از دیگر ویژگیهای شاخص این استان, حضور سالیانه حدود 15 میلیون نفر زائر و مسافر از سراسر کشور و جهان اسلام است که برای زیارت به شهر مقدس قم مشرف می شوند.

 

 

حوزه فعالیت:

 

حوزه فعالیت این منطقه علاوه بر استان قم تأمین فرآورده‌های نفتی شهرستانهای ساوه -زرند- دلیجان- محلات و همچنین گاز مایع شهرستان آشتیان از استان مرکزی و شهرستان کاشان از استان اصفهان را بعهده دارد.

تأمین فرآورده‌های عمده مورد نیاز منطقه توسط دو خط لوله 16 و 10 اینچ انجام می گیرد و بنا به شرایط و ضرورت گاها توسط نفتکش و از مبادی اصفهان- ‌اراک و ری و سایر مناطق (برحسب ضرورت) صورت می پذیرد . فرآورده های ویژه نیز از پالایشگاههای تبریز-  شیراز- اصفهان و آبادان تامین می شوند .

 

 

 از نظر جغرافیایی :

استان قم تقریباً در مرکز ایران قرار دارد و از شمال به استان تهران از شرق به استان سمنان و از جنوب به استان اصفهان و از غرب به استان مرکزی محدود میباشد. مساحت استان برابر 11526 کیلومترمربع می باشد که این مقدار 7/0 درصد از مساحت کل کشور را شامل می شود و از نظر وسعت سی امین استان کشور محسوب می شود . در مسیر حدود 16 استان کشور قرار گرفته است. از نظر تقسیمات کشوری استان دارای مشخصات زیر می باشد :

تعداد فرمانداری

1

تعداد بخشداری

5

تعداد دهستان

9

 

از نظر آب و هوایی:

شهر قم به لحاظ اینکه در عرضهای میانی نیم کره شمالی واقع است قاعدتا بایستی دخالت عوارضی چون وجود کویر نمک و حوض سلطان و ساعات زیاد تابش مستقیم آفتاب و تبخیر بسیار زیاد در سطح کویر و نداشتن ارتفاعات چشمگیر در مرکز استان وزش بادهای شرقی و غربی خصوصا بادهای شرقی در فصل تابستان عامل گرد و غبار و گرما و در اواخر پاییز و زمستان سرمای سوزان خشک می باشد.

 

 از نظر جمعیت:

جمعیت استان قم بالغ بر1046735نفر بوده که49/1 درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد و از این تعداد94% در نقاط شهری و  6%  در نقاط روستائی سکونت دارند.

جمعیت استان

1046735

تعداد خانوار استان

262477

تعداد خانوار نفت سوز استان

15954

 

 

 

تماس با ما:

قم ، خیابان امام خمینی ، جنب پمپ بنزین ، شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی منطقه قم

مرکز تلفن :                       36623212-025

تلفن کنترل نظارت:              36620877               

تلفن روابط عمومی:             36616579  
صندوق پستی :                 3516-37185
شماره فاکس :                   36619968
آدرس ایمیل :                    QOM.NIOPDC@GMAIL.COM
آدرس کانال های ما در شبکه های اجتماعی :

soroosh

سروش :                      QOM.NIOPDC@                                 

   eta

ایتا :                               Qom_niopdc@