معرفی استان قم

استان قم تقریباً درمرکز ایران قرار دارد واز نظر جغرافیایی بین 50 درجه و 6 دقیقه تا 51 درجه و 58 دقیقه در ازای خاوری و 34 درجه و 9 دقیقه تا 34 درجه و 11 دقیقه پهنای شمالی واقع شده است. استان قم از طرف شمال به استان تهران، از شرق به استان سمنان، از جنوب به استان اصفهان و از طرف جنوب غربی تا شمال غربی به استان مرکزی محدود می‌باشد که این مقدار 7% درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌شود. ارتفاع مرکز شهرستان از سطح دریا 928 متر و ارتفاع بلندترین نقطه استان،‌ در مناطق کوهستانی، 3330 متر ارتفاع و پست‌ترین نقطه آن در حاشیه دریاچه نمک قم حدود 700 متر است.

استان قم به دلیل ارتفاع اندک، بارش ناچیز، اقلیم نامساعد و زمین‌های شور، بخشی از کویر مرکزی ایران به شمار می‌رود.

  از نظر کشاورزی استفاده از زمین، مطلوبیت چندانی ندارد. با توجه به دما و آب و هوای این استان ماههای اردیبهشت، خرداد، شهریور و مهر مناسب‌ترین زمان برای سفر به استان قم است. میزان درجه حرارت در ماه‌های یاد شده، بین 20 و 25 درجه سانتیگراد است. آب و هوای قم بدلیل نزدیکی به منطقه بیابانی مرکز ایران، در طبقه‌بندی اقلیمی کشور در زمره آب و هوای نیمه بیابانی جزء اقلیم کویری و خشک محسوب می‌شود. تابستانهای آن گرم و خشک و زمستان‌‌های آن کم و بیش نیمه بیابانی می باشد. این استان مناطق خوش آب و هوایی اطراف شهر قم وجود دارد که برخوردار از آب و هوای سرد کوهستانی بوده و محل مناسبی برای گذران تعطیلات و ایام گرم سال می‌باشد.

دریاچه نمک قم در واقع بخشی از کویر نمک ایران است که در شرق قم قرار دارد . دریاچه نمک تنها در فصل زمستان دارای آب است و در فصل تابستان به جای آب ، ورقه های نمک در آن جلب نظر می کند. شکل هندسی نمک های پف کرده در این دریاچه به خصوص به هنگام طلوع و غروب خورشید ، مناظر دیدنی و زیبایی را برای بازدیدکنندگان به تصویر می کشد .

 

نقشه قم

 

 استان قم در مسیر حدود17 استان کشور قرارگرفته است و براساس آخرین تقسیمات کشوری این استان دارای یک شهرستان و 5 بخش می‌باشد به شرح ذیل می باشد:

کهک : یکی از بخشهای استان قم است که در جنوب این استان قرار دارد و فاصله ی مرکز بخش (کهک) تا قم 30 کیلومتر است. سابقه ی بخشداری کهک به بیش از 70 سال می رسد و از نظر جمعیت بعد از بخش مرکزی در مکان دوم قرار دارد. این بخش دارای دو دهستان کهک و فردو و 18 روستا است. به غیر از مناطق ییلاقی، وجود آثار متنوع در منطقه نشان از قدمت و پیشینه  تاریخی و فرهنگی شهرکهک دارد وهریک عامل مهمی برای جذب گردشگران وزائران است.

خلجستان: با مرکزیت دستجرد، یکی دیگر از بخشهای استان قم است که در جنوب این استان قرار دارد و فاصله مرکز آن تا شهرستان قم 55 کیلومتر است. این بخش دارای دو دهستان (دستجرد و قاهان) و 64 آبادی است. محور فعالیتهای اقتصادی مردم منطقه کشاورزی و بیشتر به صورت کاشت درختان سردسیری و انواع صیفی جات است. به غیر از کشاورزی مراکز اقتصادی دیگری نظیر ناحیه ی صنعتی خلجستان، دامداری صنعتی و سنتی، وجود بیش از 100 واحد مرغداری و گلخانه ی کوثر با 27 واحد فعال در زمینی به وسعت 220 هکتار از دیگر منابع اقتصادی منطقه است.

جعفرآباد : جعفرآباد یکی از بخشهای استان قم می باشد و مرکز آن شهر جعفریه در 35 کیلومتری شمال غربی قم است . این بخش در مسیر راه ارتباطی استانهای غربی و مرکزی کشور قرار دارد. از جاذبه های طبیعی این بخش، روستاهای خوش آب و هوای طغرود، دولت آباد و گلستان را می توان نام برد.

سلفچگان :بخش سلفچگان یکی از بخشهای قم می باشد که حدود 10 هزار نفر جمعیت و تا مرکز شهرستان 40 کیلومتر فاصله دارد. این بخش دارای دو دهستان راهجرد و نیزار می باشد.بخش سلفچگان با داشتن منطقه ی ویژه ی اقتصادی و شهرک صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار است. در این منطقه که حدود 2 هزار هکتار وسعت دارد، بیش از 60 کارخانه و بخشهای اقتصادی فعالیت می کند.

قنوات : یکی از دو شهر بخش مرکزی است که در 8 کیلومتری شمال غربی شهر قم واقع شده است. یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی قنوات را می توان کویر عنوان کرد که علاقه مندان فراوانی را به سوی خود جلب می کند

راه‌های مهم شهرستان قم عبارتند از: 1- بزرگراه قم تهران به طول 145 کیلومتر 2- جاده قم تهران 135 کیلومتر 3- بزرگراه قم کاشان به طول 103 کیلومتر 4- راه اصلی قم سلفچگان به طول 40 کیلومتر.

 

 

map
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد.