منطقه قم از منظر پخش فراورده های نفتی

 

 

منطقه قم یکی از مناطق 37 گانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران می‌باشد که در سال 1320 تأسیس شده است .

 مأموریت اصلی شرکت ، دریافت ، نگهداری، توزیع و فروش فرآورده‌های نفتی در حال حساس‌ترین مرکز سیاسی و اجتماعی و بزرگترین مرکز حوزوی ، فرهنگی و مذهبی کشور می‌باشد. حوزه فعالیت این منطقه علاوه بر استان قم تأمین فرآورده‌های نفتی شهرستانهای ساوه، دلیجان، محلات از استان مرکزی و کاشان از استان اصفهان و همچنین گازمایع شهرستان آشتیان از استان مرکزی می‌باشد. که با بهره گیری از کلیه امکانات و مهارت گوناگون بویژه سرمایه با ارزش نیروی انسانی و با 56 کارمند ستادی و 92 نیروی عملیاتی و ابزار و مصالح و سایر توانمندی ها در چهارچوب اصول و موازین و در قالب خط مشی ها و سیاست کلی دولت و وزارت نفت و متناسب با نیازهای فعلی و آینده مراکز و بخش های گوناگون مصرف فعالیت می نماید.

تأمین فرآورده‌های عمده مورد نیاز منطقه شامل بنزین موتور، نفت سفید و نفتگاز از طریق دو رشته خط لوله  اهواز/ اراک / قم حدود 129 کیلومتر و نفتکوره آن از مناطق اراک، اصفهان  و تهران و بنا به شرایط و ضرورت گا‌ها" توسط نفت‌کش و از مبادی اصفهان- ‌اراک-ری و سایر مناطق (برحسب ضرورت) صورت می‌پذیرد؛ همچنین بنزین سوپر از مناطق تهران، اصفهان و اراک با نفتکش (برحسب ضرورت) صورت می‌گیرد. فرآورده‌های ویژه مورد نیاز استان نیز از طریق خرید از بورس و از تولیدات شرکت های پالایش نفت اصفهان، شیراز،‌تبریز، آبادان و ... تأمین می‌گردد.

 این منطقه دارای یک انبار و یک ناحیه (ناحیه مرکزی) می باشد. کار دریافت، انبارش، نگهداشت و ارسال فرآورده های نفتی قابل عرضه توسط شرکت ملی پخش را از طریق انبار نفت شهید زین الدین "به وسعت 45 هکتار و قابلیت ذخیره سازی فرآورده های بنزین ، نفت سفید و نفت گاز" و  ناحیه مرکزی به مجاری عرضه و مصرف کنندگان عمده و جزء انجام می شود.

 

اهم اقدامات :

 

  • نگهداشت وصیانت ازتاسیسات نفتی شامل انبار نفت ، جایگاههای عرضه موادنفتی،جایگاههای CNG ،تاسیسات گاز مایع  وهمچنین نظارت درنگهداشت وتعمیرات سایرمجاری عرضه اختصاصی
  • تامین سوخت(انواع مایعات نفتی وگازمایع )دربخشهای کشاورزی ،صنعتی ،مسکونی خدماتی دربخش های در(بخشهای شهری وروستایی)
  • نظارتهای لازم درزمینه کمی وکیفی درعرضه موادنفتی و نظارت وکنترل مستمرجهت جلوگیری ازعرضه موادنفتی خارج ازشبکه های توزیع
  •  رسیدگی مستمر درخصوص برآوردنیازهای واقعی تمامی مصرف کنندگان عمده وجزء موادنفتی
  • توسعه مجاری عرضه سوخت باتوجه به روند مصرف ونیازواقعی
  • رعایت گسترش بهداشت ایمنی ومحیط زیست HSE 

map
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد.